Jak poprawić w księdze błędne dane z paragonów
W przypadku zaewidencjonowania przychodu na kasie rejestrującej w nieprawidłowej wysokości, podstawą ujęcia korekty w pkpir jest prowadzona dla celów VAT odrębna ewidencja, w której podatnik koryguje obrót rejestrowany na kasie.
∑ Przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (sklep z obuwiem), a zdarzenia gospodarcze wynikające z tej działalności ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz za pomocą kasy rejestrującej. Przedsiębiorca nie otrzymuje zaliczek. Zdarza się, że w prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności dochodzi do błędnego zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej (np. z błędną stawką VAT czy z błędną datą). Jak w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wpłatę ujętą w kasie fiskalnej z błędem, jeśli z przyczyn technicznych nie ma już możliwości anulowania paragonu na kasie fiskalnej, gdyż przed wykryciem błędu wprowadzone zostały kolejne paragony? Chodzi o sytuacje, gdy sprzedaż udokumentowana jest wyłącznie paragonem fiskalnym, tzn. nie jest do paragonu wystawiana faktura – pyta czytelnik.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).
Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta